بینی پرونده دادگاه ورامین رستوران افغانستان

بینی: پرونده دادگاه ورامین رستوران افغانستان اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری خط شکنی در تلویزیون زیر سایه ماه رمضان

در دو هفته ای که از شروع ماه رمضان می گذرد، اتفاق های عجیبی در تلویزیون رخ داده؛ از سوتی ها و گاف های مهمان ها در برنامه های زنده گرفته تا ارتباط مستقیم با کارش

خط شکنی در تلویزیون زیر سایه ماه رمضان

خط شکنی در تلویزیون زیر سایه ماه رمضان

عبارات مهم : نمایش

در دو هفته ای که از شروع ماه رمضان می گذرد، اتفاق های عجیبی در تلویزیون رخ داده؛ از سوتی ها و گاف های مهمان ها در برنامه های زنده گرفته تا ارتباط مستقیم با کارشناس بی بی سی در شبکه افق، نمایش تار، افشاگری مجریان از زندگی شخصی ارزش و فایده های خنده آمیز نخود!

به گزارش روزنامه هفت صبح، از اول ماه رمضان یک سری اتفاق عجیب در تلویزیون افتاده و یک سری خط شکنی هایی انجام شده است که جهت همه مان عجیب هست. از آن اتفاق هایی که معمولا در روزهای عادی سال سر تا سر تلویزیون را بگردیم، نمونه اش را پیدا نمی کنیم. یک سری از این اتفاق ها سوتی و گاف مخصوص برنامه های زنده است که خب از توجیه نبودن همان برنامه سرچشمه گرفته و زیاد نمی شود جدی اش گرفت.

خط شکنی در تلویزیون زیر سایه ماه رمضان

یک سری دیگر ولی کاملا آگاهانه و برنامه ریزی شده است رخ داده و معلوم است که زیاد هم دور از چشم مدیران و خارج از کنترل نبوده. مجموعه این دو سری عوامل باعث شده است که تلویزیون در ماه رمضان هیجان انگیزتر به نظر برسد و همه جهت پیدا کردن این جنس سوتی ها و اتفاق های تازه و جالب ارتباط ارزش را همین طور محکم با تلویزیون حفظ کنند.

در دو هفته ای که از شروع ماه رمضان می گذرد، اتفاق های عجیبی در تلویزیون رخ داده؛ از سوتی ها و گاف های مهمان ها در برنامه های زنده گرفته تا ارتباط مستقیم با کارش

سوتی های برنامه زنده

این خصلت برنامه های زنده است که یک موقع هایی از کنترل خارج می شود و اتفاق هایی خارج از برنامه در آنها می افتد. بنابراین زیاد عجیب نیست که مهمان ها در برنامه های زنده سوتی بدهند و حرف هایی بزنند که اصلا مناسب برنامه تلویزیونی نیست. خب توی ماه رمضان امسال هم از این دست اتفاق ها زیاد در تلویزیون افتاد که هیچ جوری نمی شد کنترلش کرد.

مثلا رضا رویگری یک مرتبه با علامت لایک اینستاگرام شوخی کرد و گفت که این علامت قبلا معنی بد داشت و الان هرچه زیاد داشته باشی خوشحال تری و نیما کرمی هم هر کاری کرد نتوانست جلوی او را بگیرد. یا به عنوان نمونه حاج موسای برنامه ماه عسل خیلی جدی اصطلاح جنوبی مربوط به باد معده را مطرح کرد و علیخانی مجبور شد ماجرا را با خنده و خجالت جمع و جور کند. یا به عنوان نمونه خواستگاری شوخی علی صالحی از پرستو صالحی که شنبه شب در برنامه دعوت افتاد و باز هم نیما کرمی را دستپاچه کرد و…

خط شکنی در تلویزیون زیر سایه ماه رمضان

جوگیری آقا و زن مجری

جدای از بحث سوتی مهمان ها در برنامه های زنده، خود مجری ها هم این روزها وسط جوگیری حرف هایی زده اند که برایمان عجیب هست. مثل احسان علیخانی که در یکی از برنامه های هنگامی که دید مهمان برنامه از مسئله جدایی پدر و مادرش به عنوان یک معضل بزرگ اسم می برد یادش رفت مجری هست. یک مرتبه با عنوان همذات پنداری کرد و گفت که خودش هم با همین مسئله بزرگ شده است و آیا همه او را یک جور دیگر قضاوت می کنند.

در دو هفته ای که از شروع ماه رمضان می گذرد، اتفاق های عجیبی در تلویزیون رخ داده؛ از سوتی ها و گاف های مهمان ها در برنامه های زنده گرفته تا ارتباط مستقیم با کارش

شاید اگر برنامه زنده نبود، پشیمان می شد و چنین چیزی را پخش نمی کرد. شاید هم با برنامه ریزی کامل چنین حرفی را زد که خب در این صورت واقعا علت این کارش معلوم نیست. البته از این جور جوگیری ها باز هم اتفاق افتاد. نجمه جودکی در برنامه «مردم گرام» یک مرتبه جوگیر شد و راجع به طلاق پدر و مادرش حرف زد و گریه کرد. جالب اینجاست که مردم گرام اصلا برنامه زنده نبود و می شود خیلی راحت این بخش را قبل از پخش بیرون کشید ولی روی آنتن رفت و آن هم جنجال زیادی به پا کرد.

خط شکنی در تلویزیون زیر سایه ماه رمضان

کارشناس بی بی سی روی آنتن

مهم ترین خط شکنی هدفمند و برنامه ریزی شده، همین دو شب قبل در شبکه افق اتفاق افتاد؛ اتفاقی که هنوز نتوانسته ایم آن را هضم کنیم. تا همین هفته گذشته هیچکس خوابش را هم نمی دید که یک روز علی علیزاده، یکی از تئوریسین های جنجالی بی بی سی فارسی، یک مرتبه سر از شبکه افق پایتخت کشور عزیزمان ایران دربیاورد و آن قدر راحت مجال صحبت پیدا کند.

این اتفاق چند روز گذشته مثل بمب در اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … صدا کرد و برق از سر خیلی ها پراند. مگر چنین امکانی وجود دارد؟ در تلویزیونی که جهت پخش خیلی چیزها با محدودیت رو به روست چطور ممکن است محلی جهت شنیده شدن صحبت های یک تئوریسین شبکه بیگانه باشد؟

ردشدن از خط قرمزها

یک سری چارچوب های اخلاقی در تلویزیون است که نمی شود زیر پایش گذاشت و از آنها به همین راحتی رد شد ولی این آخرهای اتفاق هایی در تلویزیونی افتاد که یک جورهایی خط شکنی محسوب می شد. به عنوان نمونه مهران مدیری در برنامه «دورهمی» از مریم معصومی راجع به عاشق شدنش پرسید او هم نه گذاشت و نه برداشت راجع به علاقه اش به پسری که هنوز نامزدش هم نیست تعریف کرد. بعد از این برنامه بعضی رسانه ها اعتراض کردند و نوشتند که آیا باید چنین مسئله ای در یک برنامه تلویزیونی مطرح شود

سریال نفس هم که در قسمت اولش با نمایش زنان بی حجاب، حسابی سر و صدا کرد. خیلی ها بدون اینکه اصل ماجرا را بدانند معترض شدند که تلویزیون چنین حقی نداشته و نباید از کلاه گیس جهت زنان استفاده می کرده. بعد از مشخص شدن این ماجرا که جلیل سامان این بخش ها را در ارمنستان و جلوی پرده سبز ضبط کرده و زنان بی حجاب سریال، ایرانی نیستند جنجال ها خوابید ولی باز هم نخستین بار بود که ساختارشکنی و گذشتن از خط قرمز راجع به چنین موضوعی در تلویزیون اتفاق می افتاد.

نمایش ساز در تلویزیون

خط شکنی مهم دیگر، در زمینه نمایش و آموزش ساز تار در برنامه «راز» شبکه چهار اتفاق افتاد. در تلویزیونی که هیچگاه اجازه نمایش تصویر کوتاهی از ساز هم وجود ندارد، یک مرتبه برنامه ای پخش شد که در آن بدون هیچ محدودیتی نواختن تاز آموزش داده می شد. خب در این شرایط نباید دهانمان از تعجب باز بماند؟

تا قبل از این، در برنامه های تلویزیونی سازها زیر میز نواخته می شدند و گلدانی جلوی آنها قرار می گرفت که هرگز تصویری از آنها به چشم مردم برسد. تصویر هر نوع سازی از فیلم ها و سریال ها از بین بردن می شد حالا در برنامه «راز» به شکل آکادمیک ساز تار آنالیز شد…

خط شکنی تا کجا؟

خب در این شرایط و با این همه اتفاق عجیب و غریب، هم تعجب آور نیست که رشید برنامه ببین و بپز، راجع به اثرات خوردن نخود صحبت کند و بگوید که نخود آرامش آدم را به هم می زند! در برنامه ببین و بپز یکشنبه شب رشید تعریف کرد که فرزند بودیم نخود می خوردیم و می خندیدیم.

سرآشپز به او گفت آیا آنقدر به نخود علاقه داری؟ گفت میخوای بخورم ببینی چی میشه؟ این برنامه زنده نبود و معلوم است این حرف ها قبلا چک شده است و هیچ ایرادی هم جهت پخش نداشته. هنوز نمی دانیم در تلویزیون چه اتفاقی افتاده و این جریان خط شکنی تا کجا پیش می رود. چقدرش اتفاقی بوده و چقدرش طبق برنامه ریزی پیش رفته؟ ولی تا همین جا هم مجموعه سوتی ها و خط شکنی ها یک کمی توانسته حال و هوای مخاطبان را بهتر کند.

واژه های کلیدی: نمایش | برنامه | تلویزیون | ماه رمضان | تلویزیون | اتفاق عجیب | برنامه ریزی | اخبار فرهنگی و هنری

خط شکنی در تلویزیون زیر سایه ماه رمضان

خط شکنی در تلویزیون زیر سایه ماه رمضان

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs